Kişisel Gelişim Tavsiyeleri

Kişisel gelişim ile ilgili bir sürü yazı okumuşsunuzdur fakat, burada yazanları sadece hazır olduğunuzu hissettiğinizde okuyunuz. önerilerimizi, kendinizi ayarladığınız da, kendiniz burada ki tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz.

Kendi hikayenizi oluşturun

 1. Kendi hikayenizi oluşturmanızı tavsiye ederiz. Öncelikle temiz bir defter ve kalem ile başlayıp ileriye dönük hayallerinizi ister kağıda çizin isterseniz kendinize mektup yazar gibi yazınız. Bu sizi şuan motive ettiği gibi gelecekte okuduğunuz veya baktığınız zamanda motive edecektir.
Hikayenizi oluşturun
Kendinizi Tasarlayın
 • Gözlerinizi kapatıp sadece geleceğinizi düşünün bundan … kadar yıl sonra burada şu işi yapıyor, şu şekilde bir eve sahibim, şu şekilde spor yapıyor, bu model arabam var, kurmak istediğiniz iş var ise onun hayallerini kurun ve bundan asla korkmayın. Bu şekilde hayallerinizi somutlaştırmaya çalışın.

Büyük düşünün

 • Her zaman daha büyük düşünün unutmayın “İnanmak, başarmanın yarısıdır.” Geleceğiniz ile ilgili yön çizmekte büyük faydası olacaktır. Başarısız olmaktan korkmayın, bu sizin ufak başarısızlıklara katlanmanıza yardımcı olacaktır. Başarıya giden yollarda ki engeller sizi durduramayacaktır. Çünkü siz zirveye odaklanmış olacaksınızdır sadece.
HEDEF BELİRLE
Hedef Belirleyin
 • Sürekli eğitime aç olun. Kendinizi eğitmek için bütün imkanları kullanın hedefinize giden her yolu öğrenin, araştırın, okuyun ve dinleyin. İlgili olduğunuz konularda kendinizi geliştirin.

Hayatınızı düzene sokun

 • Hayatınızı düzene sokmanızı tavsiye ederiz. Her şeyden önce düzen şart, belirli çalışma saatleri, dinlenme saatleri, uyku saatleri, yemek saatleri gibi düzenler şart. Sabahları erken uyanıp kahvaltı yapmayı sakın unutmayınız. Bu gün içinde yaptığınız ve yapacağınız aktivitelerde dikkat dağınıklığı, zihinsel dağınıklık gibi dağınıklıklara yol açabilir.
 • Hayatınızın her bir köşesinde sizi motive edecek nesne ve objelere yer veriniz. Örneğin, ofisinizdeki masada sevdiğiniz hayalini kurduğunuz arabanın modeli, telefon ekranınızda hayalini kurduğunuz evin fotoğrafı, arabanızda, iş ortamınızda ve aklınıza gelebilecek her yerde size bu motivasyonu sağlayacak notlara objelere yer veriniz.
 • Tabi ki geçmişinizi unutmayın gözünüzün önünde canlandırın. Geçmişini unutan geleceğine sahip olamaz. Geçmişte yaşadığınız sorunlar ve onlar ile nasıl baş ettiğinizi asla unutmayın. Hedefinize doğru ilerlerken ne kadar yol kat ettiğinizi, ne zorluklara göğüs gerdiğinizi, nerelerde hata yaptığınızı asla unutmayın. Zaman zaman geçmişe bakmak bir şoförün dikiz aynasından arkadan gelen araçları kontrol etmesi kadar yararlı olacaktır sizlere.

Gönüllü çalışmalara katılın

 • Gönüllü çalışmalara katılın, gönüllü bir şekilde başka insanları mutlu etmenin ne kadar güzel bir duygu olduğunu anlayacaksınızdır. Ayda bir çocuk esirgeme kurumuna gitmek, ayda bir yaşlı bakım evlerini ziyaret edip bu güzel insanların yüzünde tebessüm oluşturmak sizce de mükemmel bir fikir değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. O zaman hadi arkadaşlarımız ile toplanıp ziyarete gidelim.
 • Kendi motivasyonunuzu yüksek tuttuğunuz gibi çevrenizde sürekli kendini olumsuzluğa alıştırmış bireyleri de motive etmeyi asla unutmayın deriz. En güzel öğrenme yöntemleri bir başkasına bir şeyler öğretmektir. Arkadaşlarınızın hedeflerine ulaşmasına, kardeşlerinizin motive olmalarına ve bu kişilerin daha etkili hedeflere,  kişisel hayallerine daha rahat ulaşmalarına yardımcı olunuz. Onlara yardımcı olurken kendinize çok büyük yardım ediyor olduğunuz unutmayınız.
Gönüllülük
Her zaman para Kazanılmaz
 1. Çocuklar ile vakit geçirmeyi tabi ki unutmuyoruz, çocuklar hayata daha saf, daha temiz ve daha düz bakmaktadır ve buda sizlere perspektif kazandırır bunu öğrenmek bile bizim için büyük bir kardır. Çocuklar ile zaman geçirmek sıkıntıların eriyip gitmesine dert, tasa kalmamasına yardımcı olur.
 1. Badilik sistemi kurun yani bir şeyleri başarmak isteyen yakın bir arkadaşınız var ve bu arkadaşınızın yardıma ihtiyacı olduğu her an ona yardım edin. Motive edin, uyarın, cesaretlendirin ve birbirinizin hedeflerine yardımcı olun bu şekilde.

Kendinize bir model bulun

 1. Kendinize bir model bulun. Mesela zorluklar içerisinden çıkmış ama büyük bir şeyler kazanmış bir rol model. Saygı duyduğunuz bir insanı örnek aldığınızda, tekerleği tekrar icat etmenize gerek kalmayacaktır. Eğer ki çevrenizde böyle bir insan yok ise bir sanatçı, film yıldızı, iş adamı, bilim adamı gibi kişileri örnek alın. Örneğin; Bill Gates.

Bill Gates Harvard’da öğrenciyken kimsenin dikkatini çeken biri değildi. Harvard’da okumak birçok kişinin hayaliyken Bill Gates bilgisayarların çalışabilmesi için donanımdan çok o donanımı kontrol edebilecek bir yazılıma ihtiyaç olduğunu keşfettiğinde kendi şirketini kurmak için okuldan ayrıldı. Yeterli parası yoktu; bu yüzden arkadaşlarıyla poker oynadı, kazandı ve Microsoft’u kurdu. Bugün 80 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin isimleri arasında.

“Ben her şeyde çalışırdım ama hiç bir zaman tepede olmadım. Fakat bugün en iyi üniversitelerin en seçkinleri benim çalışanım.” Bill Gates.

 1. Yürüyüş yapın ve ya araba ile gezintiye çıkın. Kulağa hoş gelmiyor mu sizce de şöyle bir dışarı çıkıp kafanızın estiği gibi 30 dakika kadar güzel sakin bir gezinti? Bu şekilde serbest gezintilere çıkın ara sıra. Hepimizin rahatlamaya ihtiyacı var, hızlı adımla yürüyüş yapmak, araba ile gezintiye çıkmak gerçekten iyi bir çözüm. Bu şekilde değiştirdiğiniz mekan üzerinizdeki kara bulutları dağıtmanıza yardımcı olur.

Başarı hikayelerini okuyun

 1. Başarı hikayelerini okuyunuz.Öncelikle çevrenizdeki insanların başarı hikayelerini okuyun sonrasında günlük gazete karşınıza çıkan başarı hikayelerini okuyunuz ve aynı zamanda kütüphanelerde sıradan insanların sıra dışı başarı hikayelerini anlatan biyografi ve otobiyografi ile dolu bunlar sizlere ilham kaynağı olacaktır ve motive olmanızda büyük rol oynayacaktır.
BAŞARI
 1. Ve tabi ki sırada müzik dinlemek var. “Müzik ruhun gıdasıdır.” Sözünü sakın çöpe atmayınız arkadaşlar, müzik sizin ruhunuzu dinlendirir, sakinleştirir, heyecanlandırır, hüzünlendirir ve hatta motive bile edebilir. Koşu yaparken, spor yaparken Rocky Balboa’nın müziğini dinlemek sizi motive eder ve bu müziği motive aracı olarak kullanmaya en güzel örnektir.

Film izleyin

 1. Motive edici filmler izlemenizi de tavsiye ederiz,  sizi motive edecek filmleri ve film türlerini ayırıp küçük bir arşiv yaparak başlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak eğer öncelikle Forrest Gump ile başlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü IQ seviyesi normal insanlardan daha düşük olan bir insanın, büyük başarılara nasıl imza attığını anlatan bir filmdir.
 2. Motivasyon içerikli alıntılamaları okuyun, kitaplarda, gazetelerde ve internette sizlere ilham verecek binlerce alıntı bulunuyor. İnternette dolaşırken kendinizi arı olarak hayal edin ve her çiçekten bal alır gibi gerekli bilgileri bünyenizde toplayın. Bunların sizlere çok fazla faydası olacaktır. Çünkü, hepimiz hayatı kendimize göre çok farklı yorumlarız ve bu yüzden farklı alıntılar ile farklı bakış açıları ile hayata bakabilmenizi sağlayabilirsiniz.
 3. Sağlıklı beslenmek bu işin püf noktalarından birisidir. Mutlu ve sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir beslenme şart arkadaşlar. Sizin için yazılmış güzel bir diyet programı, gerekli vitaminleri, mineralleri, proteinleri ve tüm besinleri içerir. “SAĞLAM KAFA, SAĞLAM VÜCUTTADIR.” Kötü alışkanlıklardan sigara ve alkol benzeri sağlığa zararlı maddelerden uzak durunuz.

UYUYUN!

 1. Yeteri kadar uyumalısınız.  Ortalama olarak günlük 8-9 saat uykuyu geçmenizi öneririz. Çünkü yetişkin bir insan için ideal uyku saati ortalama 6 ile 9 saat arasıdır. Uyku zihninizin açık olmasına ve zinde olmanıza yardımcı olur.
yeni bilgiler edinin
Bugün başlayın
 1. En önemli noktalardan birisi ise sürekli öğrenmelisiniz arkadaşlar. Bulunduğunuz çevrede ve dünya hakkında yeni bilgilere sahip olmaya çalışın ve asla durmayın. Sizi ilgilendiren konular hakkında araştırmalar yapın,  yazılan yazıları okuyun ve öğrenin.

Hedefler

 1. Hedefler ile çalışın mutlaka yaptığınız her işte bir hedefiniz olsun, hedefi olmayan bir insan rotası olmayan bir gemiye benzer nerde, ne zaman bir kayaya çarpacağını bilemez. Hedeflerinize çalışın onlar size mutluluğu getirecektir.
 2. Beyin fırtınası yapın, sessiz ve sakin bir ortama geçin hiç kimsenin sizi rahatsız edemeyeceği telefon ve sosyal ortamdan uzak bir odaya geçin ve elinize temiz kağıt ile kalem alın düşünün, yazın, çizin ve tekrarlayın. Aklınıza gelen her şeyi yazın parasal hedefleriniz, kişisel hedefleriniz, ilişkisel hedefleriniz, sağlığınız ve aklınıza gelebilecek her şey hakkında yazın. Yazmayı bitirdiğiniz zaman çalışmanız gereken bir sürü hedefiniz olmuş olacak.
 3. Hedeflerinizi seçme nedenlerinizi yazın, bu hedefi şu sebepten dolayı seçtim. Ya da bu hedefin bana ne gibi bir faydası olacak? Bu tür sorulara rahat cevaplar verip rahat bir şekilde açıklama yapabiliyorsanız doğru yoldasınız eğer ki cevap veremiyorsanız hemen silin.

Hedeflerin Etkili Olsun

 1. Hedefinizin spesifik olmasını sağlayın. Hedefinizin daha etkili olması için hedefinizi spesifik olarak ele alınız. Mesela “eşiniz ile vakit geçirmek” önemli ve yapmaya değer güzel bir aktivite olabilir. Fakat, hedefiniz adına çok geniş bir tanım olduğu için, bunun yerine, daha spesifik bir hedef belirleyin “Pazar günü birlikte akşam yemeğine çıkmak ya da akşamları birlikte sinemaya gitmek.” Bu tür aktiviteler ve spesifik yaklaşımlar sizi hedefinize daha kolay yaklaştırır.
 2. Terminler (belirlenmiş zamanlar) kullanın. Hiçbir zaman hedefinizi ertelemeyin. Hedeflerinizde olduğu gibi  terminlerinizede spesifik bir şekilde yaklaşın. Elimdeki projeyi, sunumu 13 Eylül 2019’a kadar bitirip teslim edeceğim gibi.
 3. Hedefiniz için bir başlangıç tabi ki önemli olacaktır ve bunun için bir tarih belirlemelisiniz. Hedefiniz için yola çıkmadan önce ertelemeniz için birçok neden olacaktır bunların önüne geçmek için ise proje ve hedef başlangıç tarihi atmalısınız. Mesela falan projeye 12 Ağustos 2019 tarihinde başlayacağım gibi.

Hedef Belirle

 1. Büyük hedefler belirleyiniz. Hedeflerinizin daha etkili olabilmesi için ulaşılabilir ve zor olması gereklidir. Eğer hedefinize ulaşmak ve başarmak kolay ise motivasyonunuz düşer ve sizin için pek önemi olmaz. Hedefleriniz ulaşılabilir olmalı ancak sizin mevcut beceri ve yeteneklerinizi geliştirebilecek kadar zor olması da gereklidir.
kişisel gelişim tavsiyeleri
 1. Ulaşılabilir hedefler belirleyiniz. Hedeflerinizin ne kadar büyük olduğunun yanı sıra ulaşılabilir olup olmadığı da sizler için çok büyük önem arz etmektedir. Ulaşamayacağınız hedefler belirlemek sizde büyük hayal kırıklıkları, sinir ve özgüven eksikliği gibi duygusal geçişler yaşatabilir o yüzden ulaşılabilir, zor ama aynı zamanda mantıklı hedefler belirleyiniz.
 2. Detaylı aksiyon planı hazırlamalısınız. Nerde, ne zaman, ne yapılacağı planlanmayan hedefler her zaman başarısızlığa mahkumdur. Yapacağınız her şeyi planlayın ve planladığınız şeyleri de yapmaktan çekinmeyin.

Abartıdan uzak olun

 1. Abartıdan uzak olun.  Birden çok hedef sizin odaklanmanızda zorluk çekmenizi sağlayacaktır o yüzden sırası ile ilerleyin birisini bitirmeden diğer hedefe yönelmeyin.
 2. Sürekli şekilde ilerlemenizi kontrol ediniz. Hedefe başladığınızda ne ölçüdeydiniz şuan ne ölçüdesiniz? Mesela 300 sayfalık bir kitap yazmak istiyorsunuz. Ama 300 sayfayı birden hedeflemeyin 25 ile 50 sayfalık artışlar şeklinde yazmaya başlayın ve tamamladığınız her sayfanın çetelesini tutun. İlerlemenizi ölçmek, hedefiniz gerçekleşene kadar moralinizi yüksek tutmak için bire birdir.
 3. Ne istediğinizi unutmayın ve bir istek listesi oluşturun. Mesela hayatınız boyunca yapmak istediğiniz 10-15 aktiviteyi bir kağıda not tutunuz ve bunu masanıza yada laptopunuza yerleştirin. Örn: Almanca öğrenmek, Rusya’yı ziyaret etmek, ev almak,  x model araba almak gibi listeler.
 4. Hatırlatıcılar kullanın, günlük görevlerinizi ve hedeflerinizi hatırlayabilmeniz için.
 5. Kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Hedefinize ilk adımı attığınızda, yaklaştığınızda veya ulaştığınızda kendinize küçük sürprizler yapıp bunları kutlayın. Çünkü çok fazla çalıştınız ve bunları sonuna kadar hak ettiniz.
Spor

Olumsuzluktan uzak durun

 1. Olumsuzluktan uzak durun. Gün içerisinde genel olarak monotonlaşmaya başlayan hayat ruhumuzun kararmasını ve olumsuz cümleler kurmamızı sağlar. Ama bunun yerine bizim her türlü zorluğa rağmen “ ben bu işin üstesinden gelirim, bu çok kolay ne var ki bunu yapmakta?” gibi olumlu cümleler ile sürekli kendinizi motive edin.
 2. Arkadaşlarınıza dikkat edin, çevresine sürekli negatif enerji saçan, olumsuzluğu hayat felsefesi yapan kişilerle arkadaşlık etmekten çekinin ve bu tür arkadaşlarınıza dikkat edin. Çünkü çoğu zaman o kişilerin olumsuz tutumu bizlerin hayata bakış açısını ve tutumunu olumsuz etkileyebilir ve bizi olumsuzluğa sürükleyebilir.
 3. Değişime ihtiyacınız olup olmadığını anlamaya çalışın. Eğer ki mutsuz iseniz bunu kendinize itiraf etmekten ve kendinizi korumaya almaktan çekinmeyiniz. Evet belki yapılması çok zor bir şey istiyoruz sizden ama bunu fark ettiğiniz an değişmeye en çok ihtiyacınız olduğu andır ve bu durumu bir an önce değiştirin.
 4. Nelerin sizleri mutsuz ve huzursuz ettiğine dikkat edin. Çevrenizdeki olumsuzluklardan mutsuz ortamlardan uzak durunuz ve bu durumu ortaya çıkaran gerilim ve hayal kırıklıklarından kendinizi korumaya çalışın. Eğer kaçamayacağınız, kendinizi koruyamayacağınız bir durum ise bu durumu nasıl daha iyi bir hale getirebilirsiniz bunu düşünün.
 5. Nelerin sizleri mutlu ettiğine de dikkat etmelisiniz tabi ki. Sizin mutluluk anlayışınız tutum ve davranışlarınızı geliştirmek için gereklidir.
 6. Ara vermesini, nefes almasını bilin arkadaşlar. Dışarıya çıkıp derin bir nefes alın, doğa ile iç içe bir yürüyüş yapın. Sıkıntılı ve stresli durumlarda ani kararlar vermekten kaçının, ara vermesini bilin. Eşinizle veya kız arkadaşınızla mı tartıştınız, derin bir nefes alın, ani tepki vermekten uzak durun, biraz kendinize zaman tanıyın, etraflıca detaylı bir şekilde düşünün ve sakin bir şekilde harekete geçin. Sürekli halde çalışmak size zarar vermekten başka bir şey yapmaz ara vermesini bilin.
 7. Harekete geçmeden önce, nedeniyle birlikte yapacağınız hareketi iki kere düşünün. Eğer bir çalışanınız, sizi de etkileyebilecek bir yanlış yaptıysa, hemen bağırıp çağırmayın. Verebileceğiniz en iyi yanıt üzerinde düşünün ve bunu iki kere yaptıktan sonra harekete geçin. İki kez dinleyip, bir kez konuşmamız için, iki kulağımız ve bir ağzımız olduğunu unutmayın.
Kişisel gelişim tavsiyeleri

Etrafınıza bakın

 1. Etrafınıza bakın ve sahip olduğunuz her şeyin değerini bilin. Arkadaşlarınız, aileniz, kariyeriniz, eviniz ya da arabanız. Bunlar bile başlı başına birer mutluluk kaynağıdır. Kötü şeylerin hayatımıza nasıl girdiğinin hiçbir önemi yok, biz sahip olduğumuz şeyler için şükretmeliyiz. Hayatınızdaki güzel şeylerin tadını çıkarın.
 2. Her zaman mutlu olacak haliniz yok ya. Bazen, kendinizi kötü hissetmenizin hiçbir kötü yanı yok. Her zaman, dışadönük, heyecanlı, enerji dolu olmak zorunda değilsiniz. Bir şeylerin yolunda gitmediği, kendinizi iyi hissetmediğiniz günler illa ki olacaktır. Ama siz bunları dert etmeyin hepsi bir, bir geçer.
 3. Mantığınız ile hareket edip mantığınız ile kararlar alın. Karşılaştığınız sorunlara duygusal yaklaşmak yerine mantıksal yaklaşmalısınız. Duygular sizi daha fazla yanıltabilir.
 4. Çevrenizde dedikodu yapmak için fırsat kollayan insanlar illa ki vardır. Ama siz bu insanlara uymayınız ve bu tür olumsuz davranışlar sergileyen kişilerden uzak durunuz. Eğer ki bir konuşma esnasında konuşmanın olumsuz yönde ilerlediğini gördüyseniz eğer güzel bir şekilde özür dileyip işinizin çıktığını dile getirip o ortamdan uzaklaşmanızı tavsiye ederiz.
 5. Güne her zaman iyi başlayın. Güne gülümseyerek başlayın çünkü; “güneş doğuyorsa, umut var.” Demektir.

Kişisel gelişim tavsiyeleri adlı yazımızı beğendiyseniz bizleri sosyal medyadan paylaşarak bize destek olabilirsiniz. ayrıca kişisel gelişim nedir? yazımızı okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Leave a Comment